زنجیر صنعتی چیست؟

یکی از مهمترین ابزار جهت انتقال نیرو زنجیرهای صنعتی می باشد. زنجیرهای صنعتی دارای ابعاد و جنس های مختلفی بوده و در انواع مدل های تک و دو ردیفه تولید می گردد. متداول ترین جنس مورد استفاده در زنجیر صنعتی استیل نگیر و فولاد با کربن کم یا زیاد می باشد. در زنجیرهای صنعتی جهت محافظت از زنجیر از پوشش هایی مانند گالوانیزه استفاده می شود. پوشش گالوانیزه باعث افزایش عمر کاری زنجیر شده و در برخی مواقع از زنجیر از جنس تلفون تولید می شود.

زنجیرهای صنعتی از اتصال قطعات کوچک زنجیر به یکدیگر ساخته شده است این قطعات توسط پیم هایی به هم متصل می گردد. زنجیر هنگامی که با چرخ همگام خود درگیر شود نیرو را به چرخ دنده دیگر منتقل می کند. زنجیر صنعتی می تواند به تنهایی عامل حرکت بوده و یا درحالتی عامل به حرکت در آوردن ابزاری دیگر باشد. زنجیرهای صنعتی با توجه به اندازه و گام دارای قدرت کششی بالا و به صورت کنترل شده و بدون خلاصی است. از نقاط ضعف این زنجیرها می توان به ایجاد صدا در موقع کارکردن و وزن بالا اشاره کرد.

زنجیر صنعتی در بسیاری از صنایع از جمله صنایع سیمان، فولاد، معدن، نفت، خودروسازی، کشاورزی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع زنجیر صنعتی

 

  1. زنجیر صنعتی غلتکی
  2. زنجیر صنعتی ضد آب
  3. زنجیر صنعتی شاخکدار
  4. زنجیر صنعتی پایه بلند
  5. زنجیر صنعتی کانوایر 

 

زنجیرهای غلتکی

 

این زنجیرهای قوی در دستگاه هایی استفاده می شوند که خطوط مونتاژ وسایل نقلیه هستند، گندم را برداشت می کنند و در سیستم های نقاله انواع مختلف نیرو را منتقل می کنند. از انقلاب تولید تا امروز، زنجیر غلتکی عامل اصلی رشد صنعتی بوده است. همچنین می توان از این زنجیرهای همه کاره در بالا بردن بارهای سنگین استفاده نمود و با اضافه کردن ضمیمه های جدید، که ویژگی های خاصی برای حمل و نقل در آنها فراهم می کند، امکانات جدید با آن ها فراهم کرد. زنجیر های غلطکی محکم، قابل اعتماد و مقرون به صرفه هستند.

استانداردهای زنجیره ای، مانند ANSI / ASME و ISO انگلیس، مقاومت کششی، مقاومت خستگی، گام، عرض غلتک و قطر انواع زنجیره ها را نشان می دهد. مقاومت کششی یکی از مقادیر کلیدی برای توصیف مقاومت شکست زنجیره می باشد. فاکتورهای زیادی مانند نوع فولاد در ساخت زنجیر ها، نوع عملیات حرارتی که بر روی مواد اعمال شده، کیفیت ساخت و کانتور صفحات پیوندی و ضخامت آنها این آمار را تشکیل می دهد. با توجه به اینکه زنجیر غلتکی بیش از توان کاری خود کار می کند، احتمال خرابی زودرس آن وجود دارد. بسیار مهم است که شما از زنجیر با استحکام مناسب برای کاربردهای خاص خود استفاده کنید، زیرا عدم تطابق قدرت باعث می شود که سیستم شما بیشتر خراب شده و در صورت ضعیف بودن سیستم برای نیازهای شما، باعث آسیب جدی می شود. انتخاب زنجیر با اندازه مناسب برای کاربرد شما می تواند حداکثر طول عمر و کارایی را برای تجهیزات با ارزش شما تضمین کند. برخی از کاربردها ذاتاً تحت بارهای سنگین تری قرار دارند و معمولاً از زنجیر غلتکی سری Heavy استفاده می شود.

 

 

مزایای زنجیر غلتکی استاندارد

·         تمام زنجیرهای غلتکی، دارای غلتک های سخت هستند که باعث افزایش چرخش روی بوش می شوند، در حالی که بارهای ضربه ای را روی دندان چرخ دنده در هنگام کار کاهش می دهند.

·         تمام اجزای زنجیر برای رسیدن به حداکثر مقاومت و مقاومت در برابر سایش بیشتر تحت عملیات حرارتی قرار می گیرند.

·         برای افزایش عمر سایش و کاهش هزینه های نگهداری در این زنجیر ها روانکاری روغن داغ 100٪ اجزای سازنده انجام می شود.

 

 

06B-1 زنجیر صنعتی برند CAPITAL

تولید با درجه کیفی مطلوب رنگ بدنه متفاوت طی پروسه سختکاری نظارت مهندسی و کنترل کیفی درطول فرآیند تولید تولید شده توسط یکی از باتجربه‌ترین کارخا‌نه های تولید زنجیر چین

06B-1 زنجیرصنعتی برند IMPACT

برند ایمپکت با درجه کیفی A تحت لیسانس ژاپن بامتریال مرغوب و اصیل رنگ بدنه متفاوت طی پروسه سختکاری

06BA1-2L زنجیر صنعتی شاخکدار برند CAPITAL

تولید با درجه کیفی مطلوب نظارت مهندسی و کنترل کیفی درطول فرآیند تولید تولید شده توسط یکی از باتجربه‌ترین کارخا‌نه های تولید زنجیر چین

08B-1 زنجیرصنعتی برند IMPACT

برند ایمپکت با درجه کیفی A تحت لیسانس ژاپن بامتریال مرغوب و اصیل

1 – 100 زنجیر صنعتی برند CAPITAL

تولید با درجه کیفی مطلوب رنگ بدنه متفاوت طی پروسه سختکاری نظارت مهندسی و کنترل کیفی درطول فرآیند تولید تولید شده توسط یکی از باتجربه‌ترین کارخا‌نه های تولید زنجیر چین
زنجیر کانوایر یا زنجیر های انتقال قدرت

 

زنجیر کانوایر مشابه زنجیرهای انتقال نیرو می باشد. زنجیر کانوایر از تعدادی یاتاقان که توسط ورق هایی به هم متصل شده، تولید می گردد. هر یاتاقان از پین و بوش که غلتطک روی آن می چرخد تشکیل شده است. یاتاقان و بوش به گونه ای طراحی شده است که فشار زیاد را تحمل کرده و قادر به انتقال بارهای سنگین باشد، این ویژگی باعث می گردد، زنجیر توان مقاومتی بالا در برابر شکست و خمش و کرنش داشته باشد.